Hygge

homebydyna_hygge

Hygge, v dnešní době velice populární a velmi často zmiňovaný „trend“. Časopisy o něm vydávají nespočet článků, nakladatelé zase veliké množství knih a kuchařek. Zdá se, že celý svět se nechal tímto dánským stylem pohltit. Co to vlastně Hygge tedy je?

Bylo, nebylo…

I když je Hygge v našich končinách něco poměrně nového, ve skutečnosti je staré snad jako Dánsko samo. Není jednoduché popsat, o co se vlastně jedná, nebo jej vysvětlit, protože se nejedná o nic uchopitelného, o žádnou věc nebo stav, ale o pocit. Pocit štěstí, klidu, bezpečí a harmonie.

Hygge je atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to způsob bytí s lidmi, které máme rádi. Je to pocit domova. Pocit, že kotvíme v přístavu bezpečí, kde jsme chráněni před světem a můžeme si dovolit být sami sebou.*

Když si zadáte do vyhledávače výraz „Hygge“, na prvním místě Vám vyskočí spousta obrázků něčích nohou v ponožkách u krbu a odkaz na knihu Hygge – Prostě šťastný způsob života* od Meika Wikinga, která celé to šílenství ohledně Hygge začala, a díky které se těší takové popularitě. Meik Wiking založil v Kodani Institut pro výzkum štěstí a snaží se přijít na to, co činí člověka šťastným a proč, jsou některé národy šťastnější než jiné (pojal toto téma docela globálně) a aplikovat tato zjištění pro „vytvoření“ štěstí u méně šťastných jedinců. Ve svých knihách poukazuje na důležitost štěstí jedince a jeho pozitivní vliv na štěstí celé naší společnosti.

Víc, než jen příručka

I přes to, že kniha Hygge – Prostě šťastný způsob života* patří do kategorie osobnostního rozvoje, není tomu úplně tak. Je spíše barvitým popisem života Dánů a sondou do společnosti, která patří dlouhodobě k těm nejšťastnějším na světě. Neradí Vám, jak máte žít nebo co máte dělat, jen Vám dává možnost, nechat se inspirovat, začít vnímat to opravdové štěstí kolem nás a objevit kouzlo Hygge.

*Kniha: Hygge – Prostě šťastný způsob života, Meik Wiking (originál 2016), Jota, 2017 – Databáze knih

Podobné články: 10 knih, které stojí za přečtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM